Wpłaty na Radę Rodziców
Wpłat na Radę Rodziców
można dokonywać na konto bankowe
Bank Pekao S.A.
Oddział w Olsztynie
nr konta bankowego -
91 1240 5598 1111 0010 5214 4632
(składka podstawowa - 20,00 zł)
 
 


Szkoła Filialna we Frączkach


Rok szkolny 2017/2018

Aktualności

 


Z WIZYTĄ U GAŁCZYŃSKIEGO

W dniu 13 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Leśniczówki "Panie" oraz Rucianego Nidy.
W pięknie położonej leśniczówce pani przewodnik przybliżyła nam postać znanego pisarza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Po czym udaliśmy się na "leśne podchody z Gałczyńskim". Następnie odpoczęliśmy przy ognisku i pojechaliśmy do Rucianego Nidy, gdzie płynęliśmy statkiem po malowniczym Jeziorze Nidzkim.
 


„BEZPIECZNE WAKACJE 2018” - START!

Uczniowie klasy piątej i szóstej z Frączek byli obecni na festynie edukacyjnym, który został zorganizowany nad Jeziorem Limajno i dowiedzieli się sporo na temat: bezpiecznych kąpieli, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zasad zachowania w lesie, specyfice pracy strażaków, którzy śpieszą na ratunek topiącej się osobie. Wycieczkę umiliły nagrody, które można było otrzymać za udzielanie prawidłowych odpowiedzi na pytania dotyczące bezpieczeństwa. Bogatsi w wiedzę uczniowie mogą spokojniej oczekiwać na zbliżające się wielkimi krokami WAKACJE!

 

„Piłka łączy Frączki”
„Piłka łączy Frączki” pod takim hasłem został 26 maja 2018 roku zorganizowany festyn rodzinny. Było deszczowo, ale radośnie i biało-czerwono. Występy uczniów, wypuszczenie balonów z helem, mundialowy konkurs „Jeden z dziesięciu”, zabawy z chustą, losowanie nagród oraz kawiarenka to atrakcje, które umiliły czas Rodzinom z Frączek i okolic. Dziękujemy za przybycie!
 

Wycieczka do mini zoo w Nikielkowie

W dniu 16 maja uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w wycieczce do Nikielkowa.Oto fotorelacja:

 

WYCIECZKA DO ODDZIAŁU ENERGA W OLSZTYNIE

W dniu 19 marca uczniowie Szkoły Filialnej we Frączkach uczestniczyli w kampanii firmy Energa pt."Bezpieczny kontakt z elektrycznością", podczas której poznali zasady bezpiecznego obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi. W  trakcie warsztatów dzieci obejrzały film i wykonały  doświadczenia związane z energią elektryczną. Dowiedziały się także jak powstaje energia elektryczna, jakie  są przewodniki prądu i jak należy postępować w sytuacji porażenia prądem. 

 


Dzień Matematyki i Światowy Dzień Liczby π

 

14 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Matematyki, połączony ze Światowym Dniem Liczby π . Nauczyciele i uczniowie całej szkoły obejrzeli przedstawienie pt. „Szkoła na opak”, w którym wystąpili uczniowie klas III-VI, na podstawie scenariusza napisanego przez uczniów klasy V naszej szkoły. Była to lekcja matematyki na wesoło. Podczas warsztatów matematycznych uczniowie klas starszych nauczyli się wyznaczać liczbę . Poznali sposoby jej przybliżania na przestrzeni wieków oraz ciekawostki z historii matematyki. Wszyscy uczniowie klas III-VI wzięli w tym dniu udział w konkursie na zapamiętanie najdłuższego rozwinięcia liczby Pi. Wyniki konkursu: I miejsce – Bartosz Pieńkosz kl. VI, II miejsce – Michał Greifenberg kl. IV, III miejsce – Konrad Pieszko kl. VI. Dziękuję wszystkim uczniom, którzy zaangażowali w obchody Dnia Matematyki – królowej nauk.

                                                                                                                                                                                                                                      Joanna Bil

 

Akcja charytatywna
Podaruj mi trochę światła
Czas na podsumowanie...
Dzięki zaangażowaniu Uczniów, Nauczycieli, Proboszcza z Frączek
oraz wsparciu społeczności lokalnej
udało się zebrać 57 par okularów korekcyjnych i 30 par okularów przeciwsłonecznych.
Serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM DARCZYŃCOM za pomoc!
Okulary zostały już przekazane i za jakiś czas powędrują do Afryki.
J. Bil
M.Genderka
 

WYCIECZKA DO MUZEUM PRZYRODY
W dniu 15 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Przyrody w Olsztynie. Dzieci obejrzały ciekawe eksponaty oraz uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych  na temat "Przystosowanie zwierząt do zimy". Dowiedziały się z nich ,które  zwierzęta zasypiają na zimę,  odlatują do ciepłych krajów, zmieniają futro,  bądź gromadzą zapasy. Na pewno była to niezapomniana lekcja przyrody
                                                                                                           Iwona Kubiak

 
 

Uczymy się pomagać!

Uczniowie i Nauczyciele Szkoły Filialnej we Frączkach, po uzyskaniu aprobaty ze strony Państwa Marty i Sebastiana Kaniów, dołączają do akcji charytatywnej

„Podaruj mi trochę światła”.

Plakaty już przygotowane, więc rozpoczynamy zbieranie niepotrzebnych (ale jakże POTRZEBNYCH innym!) OKULARÓW, zarówno korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych! Małżeństwo z Olsztyna zawiezie je potrzebującym w Kenii.

Miejsce zbiórki: Szkoła Filialna we Frączkach

Czas: 14.02.2018 - 26.02.2018

 

Serdecznie zachęcamy do udziału w akcji!

Pomagamy, bo warto!

M. Genderka

 

BAL KARNAWAŁOWY
W sobotę 20  stycznia  odbył się w naszej szkole bal karnawałowy dla uczniów  z klas 0-VI z udziałem babć i dziadków. Dzieci wystąpiły w niezwykle pomysłowych i zabawnych strojach przygotowanych  z pomocą rodziców. Na balu pojawiły się między innymi: wróżki, policjant, klaun, rycerze, piłkarz, motylki , biedronka i różne inne  zwierzątka. Podczas „Muzycznej podróży po świecie” dzieci tańczyły w rytmach samby, kankana, zorby, walca i kazaczoka.  Wiele śmiechu było podczas zabawy z kapeluszem i przebieraniem się w karnawałowe akcesoria  zakończone wspólnym zdjęciem oraz podczas wyścigu rodzin. Jak przystało na bal karnawałowy  spośród uczestników zabawy wybrano  najładniejsze stroje. Publiczność uznała, że najciekawiej przebrany był Jaś Kozioł (wróżka Elza), Adaś Śliwiński (klaun) oraz Radek Klimek.  Każde dziecko otrzymało nagrodę, co sprawiło wiele radości.  Tego dnia nie brakowało wielu emocji i  radości. 
Serdecznie dziękuję  rodzicom  za zaangażowanie w organizację balu oraz przygotowanie ciekawych kostiumów dla dzieci oraz nauczycielom za piękne przebrania.                                      
                                                                                                                                                                                                                             Iwona Kubiak

>>ZDJĘCIA<<
 
 


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 

Dnia 20 stycznia 2018 roku o godzinie 10.00 odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Uczniowie  pod kierunkiem swoich wychowawców przygotowali programy artystyczne. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem.

Wszyscy uczniowie obdarowali babcie i dziadków upominkami. Były to własnoręcznie wykonane laurki, kwiaty, świece, mydełka.

Babcie i dziadkowie chętnie uczestniczyli w konkursach muzycznych i  zręcznościowych. Wszystkich nagrodzono upominkami. Na koniec wybrano króla i królową uroczystości, którzy zatańczyli wspólny taniec.

Rodzice uczniów przygotowali również pyszny, słodki poczęstunek. Rozmów przy stolikach nie brakowało. Uroczystość była niezwykle ciepła i serdeczna.

                                                                                                                                                                                 Kamila Rutkowska

>> ZDJĘCIA <<

 

Bezpieczne ferie
        10 stycznia 2018 roku uczniowie szkół z powiatu olsztyńskiego, w tym również czwartoklasiści ze Szkoły Filialnej we Frączkach, mieli okazję dowiedzieć się, jak bezpiecznie spędzać ferie.
         Uczniowie na festynie edukacyjnym mogli zobaczyć policjantów, ratowników medycznych, strażaków oraz leśników.
Atrakcyjna forma pokazów na pewno przyczyni się do zapamiętania ważnych informacji na temat bezpieczeństwa.
                                                                                                                                                             Magdalena Genderka

 

"Młody chemik"
W naszej szkole 11.01.2018 odbyły się zajęcia świetlicowe "Młody chemik", według pomysłu uczennic Darii i Patrycji. Uczestnicy zajęć mogli poznać tajniki chemii. Każdy stworzył samodzielnie masę plastyczną. Taka zabawa to niezwykle pouczająca przygoda, która procentuje u uczniów zainteresowaniami z dziedzin ścisłych. Zapraszamy na spotkanie młodych chemików za tydzień!
 

MAGICZNA NOC W SZKOLE WE FRĄCZKACH
 08.12.2017- piątek godz.18.00 – sobota godz. 9.00
 
 To była niesamowita noc w szkole.Wzięli w niej udział wszyscy chętni uczniowie z klas I - VI. Zgłosiło się 18 osób!. Opiekunami byli: Kamila Rutkowska, Szymon Jurczak i Magdalena Genderka. Program magicznej nocy przedstawiał się następująco:
godz.18.00 - zbiórka
godz.18.15 - apel porządkowy
godz.18.30 - złożenie przysięgi odwagi
godz.18.45 - wspólne przygotowanie kolacji
godz.19.30 - odwiedziny Mikołaja
godz.20.00 - zabawy integracyjne i sportowe
godz.22.00 - nocne zwiedzanie szkoły z latarkami
godz.22.30 - śpiewanie kolęd przy choince
godz.23.00 - nocne szukanie 3 ukrytych skarbów
godz.23.30 - film dla nocnych marków
godz.01.00 - cisza nocna
godz.07.00 - pobudka, bitwa na poduszki
godz.07.30 - wspólne przygotowanie śniadania
godz.08.30 - apel porządkowy, rozdanie dyplomów
BYŁO SUPER!!! 
BRAWO DLA UCZNIÓW ZA ODWAGĘ I ZDYSCYPLINOWANIE!

 
 

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY KALENDARZ ADWENTOWY
W grudniu został ogłoszony konkurs na najpiękniejszy kalendarz adwentowy. Co roku  uczniowie wykazują się dużą kreatywnością  w ich wykonaniu. Oto efekty ich pracy.
Wszystkie kalendarze były piękne i wyjątkowe. Jury oceniło prace następująco:
I miejsce: Stanisław Dzido, Dawid Kamiński, Daria Giak
II miejsce: Bartek Pieńkosz, Patryk Pieńkosz, Sebastian Kozioł
III miejsce: Szymon i Adam Śliwińscy, Karolina Szewczyk, Kasia Pieszko
 

Rękodzielnicze warsztaty bożonarodzeniowe
W dniu 12 grudnia  odbyły się w naszej szkole warsztaty bożonarodzeniowe z udziałem rodziców i uczniów. Podczas  zajęć rękodzielniczych wykonaliśmy piękne bombki, ozdoby choinkowe oraz  kartki świąteczne.

 

WOLONTARIAT
6 grudnia odwiedziliśmy panią Zofię Wesołowską, najstarszą mieszkankę Frączek. Mikołaje ze szkoły wręczyły pani Zosi upominek oraz złożyły świąteczne życzenia. Pani Zosia bardzo lubi dzieci i chętnie gości je w swoim  domu. Poczęstowała nas cukierkami i złożyła życzenia samych szóstek w szkole. 
                                                                                                                                                                      Kamila Rutkowska

 
 

"W świecie baśni Andersena"
W dniu 20 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pod tytułem.  "W świecie baśni Andersena"  w Bibliotece Pedagogicznej w Olsztynie. Panie bibliotekarki przybliżyły  dzieciom postać znanego pisarza  na podstawie ciekawej prezentacji oraz czytały baśń "Latający kufer" wykorzystując  ciekawe efekty wizualne. Na  pewno było to niezapomniane spotkanie z Panem Andersenem.


 
 

6 grudnia przybył do nas Święty Mikołaj!!!!

Najpierw dzieci powitały go bardzo gorąco.  Następnie Mikołaj  w ciekawy sposób opowiadał o sobie. Zanim  dzieci zostały obdarowane prezentami, wykonywały wylosowane przez siebie zadania. Każde uczeń był  w tym roku grzeczny :), więc wszyscy otrzymali  prezenty. Po pamiątkowym zdjęciu Mikołaj pożegnał się z uczniami. Spotkanie na pewno długo zostanie w ich pamięci. 

WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI ABECADŁO
23 listopada odwiedziliśmy bibliotekę Abecadło w Centrum Handlowym Aura w Olsztynie.  Uczniowie klas 0 - 4   dowiedzieli się, jak można stać się  czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki oraz kącik zabaw. Z zainteresowaniem słuchały o imprezach organizowanych w bibliotece. Każdy otrzymał zakładkę do książki i zaproszenie do kolejnych odwiedzin.
                                                                                                                                                                              Kamila Rutkowska


 

WYCIECZKA DO TEATRU LALEK W OLSZTYNIE
Uczniowie z klas 0-4 wybrali się do  teatru lalek w Olsztynie na spektakl pt "Szałaputki". Spektakl opowiadał o dwóch sympatycznych lecz niesfornych kurczakach.  Ta wesoła opowieść zrealizowana była w żywym planie. Aktorom animującym lalki towarzyszyła wesoła muzyka i piosenki. Wszyscy wrócili z wycieczki zadowoleni i w doskonałych humorach. 
                                                                                                                                                                              Kamila Rutkowska

 

ŚLUBOWANIE
W dniu 31 października  zostali przyjęci do szkolnej społeczności uczniowie klasy I: Aleksandra Dajnowska i Dawid Rumiński. Uroczyste ślubowanie poprzedził program artystyczny pt."Czy pasowanie  znaczy lanie?, który nawiązywał  do tradycji pasowania na rycerza. Po pomyślnej " próbie mądrości i wytrzymałości,  widzowie zdecydowali, że uczniowie są godni ślubowania. Uroczystego aktu  pasowania dokonała Pani Dyrektor Mariola Soroka. 

VII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
29.09.2017
W tym roku do akcji zgłosiło się prawie 4 tysiące  szkół!
Polska - ponad 3,5 tysiąca szkół
Rosja - 95 szkół
Ukraina - 16
Indie - 6 i wiele innych
W naszej szkole zwyciężyli: Julia Wysokińska klasa V i Szymon Cabaj klasa V
Gratulujemy!
 Korzyści dla uczniów - Utrwalenie tabliczki mnożenia
 
                                                                                                                              Kamila Rutkowska 

WIZYTA W SZKOLE MONTESSORI W PRUSZCZU GDAŃSKIM
23.10.2017
Cele szkoły Montessorirozwijanie samodzielności i wiary we własne siły, wypracowanie szacunku do porządku i do pracy, wypracowanie zamiłowania do ciszy i w tej atmosferze do pracy indywidualnej i zbiorowej, osiąganie długotrwałej koncentracji nad wykonywanym zadaniem, wypracowanie postaw posłuszeństwa opartego na samokontroli, a nie na zewnętrznym przymusie, uniezależnienie od nagrody, formowanie postaw wzajemnej pomocy bez rywalizacji, szacunek dla pracy innych, rozwijanie indywidualnych uzdolnień i umiejętności współpracy
                                                                                                                    Kamila Rutkowska
>>ZOBACZ ZDJĘCIA<<


 

ŚWIĘTO CHLEBA
28.09.2017
Zapoznanie z 8 rodzajami chleba.
Rozmowa na temat poszanowania chleba
Degustacja
                                                                                          Kamila Rutkowska
 
 

REGIONALNY KONKURS RECYTATORSKI
POEZJI MARII ZIENTARY MALEWSKIEJ W BRĄSWAŁDZIE
20.10.2017-piątek
32 szkoły biorące udział w konkursie
67 uczestników
II miejsce w kategorii klas I-III - Przemysław Klimek, Szkoła we Frączkach !!!
II miejsce w kategorii klas VII i gimnazjum - Małgorzata Kochańska, Szkoła w Tuławkach 
Piękny występ Darii Giak w kategorii klas IV-V, Szkoła we Frączkach
                                                                            GRATULACJE!                                                                                
                                                                                              Kamila Rutkowska 
 
 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
9 listopada 2017 roku w Szkole Filialnej we Frączkach odbył się apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
         Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy uczcili 99-tą rocznicę odzyskania niepodległości, a program artystyczny, który został przygotowany na tę uroczystość, mówił o patriotyzmie – tym dawnym i tym dzisiejszym.

Magdalena Genderka 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ